Перегляд новини

27 січня - Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту

Цей день згадують жертв злочинів нацизму.

27 січня 1945 року Червона армія визволила перший і найбільший гітлерівський концтабір Аушвіц (польська назва - Освенцім). Тільки тут, в 70 км від Кракова, за роки війни - з 41-го по 45-й - було вбито більше 1,4 млн осіб, з яких 1,1 млн були євреями. На момент звільнення радянськими солдатами в концтаборі містилися 3 тисячі євреїв. Саме цей табір вважається головним символом Голокосту, передає УНІАН.

Голокост - це геноцид єврейської раси в роки Другої світової війни. Він досяг неймовірного розмаху. Холокосту піддалися понад 6 млн євреїв.

Розпочався Голокост 1933-го. Тоді побудували перший концтабір. Нацисти організовували гетто, проводили медичні досліди, переслідували і страчували людей.

Концентраційний табір Аушвіц був створений 20 травня 1940 року розпорядженням Рейхсфюрера СС Генріха Гіммлера на території колишніх військових казарм поблизу міста Освенцим, яке після окупації Польщі увійшло до складу Генерал-губернаторства. Вони були відбудовані руками примусово мобілізованих на ці роботи місцевих жителів, сам табір розширений за рахунок виселення людей з навколишніх сіл.

Першими в'язнями Аушвіцу стали 728 польських політичних ув'язнених, що прибули в табір 14 червня 1940 року. У різний час табір налічував до 20 тисяч чоловік, які шість днів на тиждень займались важкою виснажливою працею в тому числі і на спорудженні другого комплексу табору, відомого як Біркенау або Аушвіц ІІ, будівництво якого почалось восени 1941 року. У цей же період в Аушвіці І почались масові страти людей у газових камерах. Більшість в'язнів Біркенау, куди прибували люди з усієї окупованої Європи, використовувались як рабська робоча сила на підприємствах різних німецьких компаній, частина стала жертвами медичних експериментів. Крім того, до складу концтабору входило також близько 40 невеликих таборів, створених при навколишніх фабриках і шахтах, відомі як Аушвіці ІІІ.

Після вступу Червоної Армії на територію Польщі 58 тисяч в'язнів Аушвіц-Біркенау були вивезені німцями в інші концтабори і на момент звільнення Освенциму військами 1-го Українського фронту 27 січня 1945 року в 300 тюремних бараках було виявлено 648 тіл і 7600 тисяч кинутих напризволяще людей, в тому числі 600 дітей (за іншими даними - 2189 осіб і 200 дітей).